Golf ve Minigolf’ün Ortak Noktası: Putting – Kasım 2018


Golf ve Minigolf’ün Ortak Noktası: Putting

Major Putting Serisi (MSOP), hayatın her kesiminden ve dünyanın her yerinden profesyonel ve amatör golfçülerin, ustalıklarını sergileyebilecekleri ve yüksek bahisli turnuvada yarışacakları kısa vuruş yarışmasıdır.Bireysel veya takım olarak Stroke Play ve Match Play formatında oynanır.Oyuncular, Kuzey Amerika’da bölgesel elemelere katılıp finale gitme hakkı kazanabilir ya da direk olarak finallere katılabilirler. Ön eleme turları 4 tur, final 6 tur üzerinden 18 delik olarak oynanır. Yani bir oyuncu en az 108 delik oynar. Turnuvalarda yaş alt sınırı 21’dir. Her bölgedeki golf kulüplerinde en az 20 yerel etkinlik düzenlenir. Yerel etkinliklere katılmak ücretsizdir. 9 delik üzerinden oynanır. Yarışma sonucu, puanından memnun olmayanlar 10 dolar verip yeniden oyuna katılabilir veya 20 dolar verip 3 tur oynama hakkı satın alınabilirler. Günün sonunda en az vuruş sayısına sahip en iyi 10 oyuncu bölgesel finallere gitmeye hak kazanır. 2018’de, 3 ana etkinlik 6 yan etkinlikten oluşan 23-28 Ekim tarihlerindeki Las Vegas- MSOP şampiyonalarına katılmak için bölgedeki 200’den fazla oyuncu, 18 delikli MSOP sahasında oynayacakları bölgesel finallere gitmeye hak kazandı. Yerel etkinliklerde yeterli skoru alamayan diğer oyuncular, 100 dolarlık doğrudan giriş ücretini ödeyerek kayıt olabilir. MSOP yarışmaları sadece özel tasarlanmış green alanı üzerinde oynanır. Turnuvalardaki tutarlılığı sağlamak için MSOP; Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği (USGA) ve R&A tarafından belirlenen kuralları ve kararları esas alır. Bununla birlikte, böyle bir rekabetin ve oynanmakta olan yüzeyin benzersiz olması nedeniyle, “putting etkinlikleri” için bazı kurallar değiştirilmiştir. Bu değişikliklere USGA ve R&A herhangi etkide bulunamaz kuralı konmuştur. Stroke Play; 24-25 Ekim 2018 tarihinde yapılacak. Katılım ücreti $2.500. Toplam ödül $125.000’dır. Las Vegas’taki golf sahası ünlü tasarımcı Arthur Hills tarafından yapılan “The Legacy Golf Club” sahasında oynayacak amatör ve profesyonel 100 oyuncu katılımı ile sınırlandırılmıştır. Turbo Singles ve Team; 26-28 Ekim’de $1000 katılım ücreti ve ödül $50.000 olarak açıklandı.
MSOP oyun kurallarına veya politikalarına uyulmaması ceza, diskalifiye gibi uygulamalara neden olabiliyor. Katılımcılar tarafından dikkat edilecek hususlar ise kısaca şöyle;
AYAKKABI: Tüm oyuncuların ayakkabıları olmalı. Çıplak ayakla parkurda veya yakınında bulunulamaz. Çivili golf ayakkabılarına (plastik veya metal) izin verilmez. Yüksek topuklu ayakkabılar kesinlikle yasaktır. Topuklar 1/2 inçten yüksek olmamalı ve tabanı en az 2 inç genişliğinde olmalıdır. Yarı çivili golf ayakkabıları, spor ayakkabıları, sandaletler ve diğer açık uçlu ayakkabılar kabul edilir.
GİYİM: Erkek yarışmacılar kollu bir gömlek ya da t-shirt giymelidir. Kadın yarışmacılar; atlet, pantolon, şort, pantolon etek veya golf eteği giyebilirler. Tüm yarışmacılar için kot pantolon ve bermuda şortlar kabul edilmektedir.
REKLAM: MSOP; organizasyon komitesi, sponsorları veya MSOP ile ilgili diğer üçüncü tarafların onaylamamış olduğu oyuncu kıyafetleri üzerindeki logoları, resimleri veya metni örtme veya kaldırma hakkı vardır.
Katılımcıların çoğunluğu Kanada ve Amerika’dan olmak ile birlikte şampiyonanın her ülkeden katılımcısı bulunmaktadır.
Geçen yıl basının ilgisi fazla idi. Las Vegas’taki sahanın etrafı 360 derece kameralar ile donatılmış ve birçok televizyon kanalı şampiyonayı canlı yayınlamıştı. Her geçen yıl gerek golfçülerin gerekse minigolfçülerin ilgisi katlanarak artıyor. Yani pata yapmak daha da önemli hale geliyor. Benden söylemesi…

Köşe Yazıları

Yorumlar Kapalı

WhatsApp chat