Çin’de Mini Golf Federasyonu Kuruldu – Ağustos 2019


ÇİN’DE MİNİ GOLF FEDERASYONU KURULDU

Bu yıl büyük uğraşılar sonunda Çin Minigolf Federasyonu kuruldu.
Dünya Mini Golf Federasyonu Spor Direktörü Pasi Aho bir bilgilendirme bülteni yayınladı.
Tüm Dünya Minigolf Federasyonu(WMF) Aktif Üyelerine ve Sporculara hitaben; şu anda Çin’de 2019 sözleşmesini imzaladıklarını bildirdi. Yerel organizatörün ve Çin Minigolf Spor Federasyonu’nun (CMF) ortaklaşa olarak düzenleyeceği Minigolf Dünya Şampiyonası’nın Avrupa dışında ilk kez Çin’de gerçekleşeceği anlamına geliyor. Bu, minigolfü daha global hale getirmek için WMF’nin geliştirilmesinde önemli bir adım.
Tabi ticari mantıkta; Çin’de yapılacak minigolf sahalarının tedarikçisi, yönetimin başı ve spor direktörü olunca Çin’e Dünya şampiyonası yapılması vaadlerinin verilmesi ayrı bir platformda tartışılması gereken önemli bir konu. Saha yapımları için kimden tedarik edilirse edilsin şampiyona yapmak ve katılım sağlamak çok önemli.
Müzakere süreci, CMF Başkanı Xiaolong He’nin şampiyonlukları Çin’e getirmek isteyen bir yatırımcı/ organizatör bulduklarını açıklamasından sonraki süreç altı ay sürdü. Yatırımcı/organizatör Touristhotel; Zaton Holiday Resort’e benzer bir saha yapmak için Çin’in antik su kasabası Zhouzhuang’da yeni bir otel ve eğlence alanı inşa eden bir gayrimenkul şirketidir. Bu gayrimenkul şirketi, minigolf sahasına daha akıllı teknolojiler getirmeyi planlayan, yüksek teknolojili kamu şirketi Invengo Information Technology Co Ltd.’nin bir yan kuruluşudur. Ayrıca Shanghai Disney Park’ın Akıllı Kampüs Çözümü sağlayıcısıdır.
Müzakereler sonunda, tüm tarafların memnun olduğu bir sonuca varıldı. Ayrıca bölgesel hükümet, Çin’de böyle bir olayın başarısı için gerekli olan şampiyonayı destekliyor. Zhouzhuang şehri Şanghay’a yaklaşık 100 km, bu yüzden havalimanından sonra erişim zor olmayacak.
WMF, tecrübesi olduğu için turnuvayı 2017’de Zaton’da olduğu gibi kendi kadrosuyla tekrar organize edecek. Yerel şartlar nedeniyle, şampiyonluk Ekim ayının sonunda gerçekleşecek, bu nedenle 2019 uluslararası takvimine uyarlamalar gerekli olacak. Bu konuda Avrupa Minigolf Federasyonu ile görüşmeler devam ediyor. 2019 Dünya Şampiyonası ayrıca yeni bir şampiyonluk formatı olan çiftlerin karışık vuruşlu yarışmasının tanıtımını da gösterecek. Bu da bir turnuva günü daha gerektirecektir.
Şampiyona sahasının inşaatı henüz başlamamış. Çin Minigolf Federasyonu Altın Sponsoru Minyatür Golf Dünyası Chongqing ile işbirliği içerisinde CMF tarafından verilecek minigolf merkezinde mevcut dört minigolf sisteminin hepsi; Beton, Ethernit, Felt ve Adventure Golf sahaları mevcut olacak. Dünya şampiyonası Adventure ve Felt golf sahasında oynanacak.
Merak konusu ise Uzak Doğuya ulaşım. Orta Avrupa’daki şampiyonalara bir çok takım şahsi arabası ile gidebiliyordu şimdi ise takımlar için daha büyük bir mali yük olacağı anlaşılıyor. Bazı ülkeler için seyahat masrafları normalden daha fazla olacaktır. Bu yıl İsveç’te yapılan şampiyonaya 18 takım katılmıştı. Bakalım katılım hangi ülkelerden ve kaç takımla olacak. Sözleşme yapılırken şampiyonaya katılacak sporculara en az 14 gece ücretsiz konaklama imkanı sağlayan yakın mesafedeki konaklama yerleri olması konusu sözleşmeye ilave edilmiş gibi gözüküyor. Bu da bazı maliyetleri ortadan kaldıracaktır. Umarım mümkün olduğunca çok sayıda takımın ve sporcunun katılımını mümkün olur.

Köşe Yazıları

Yorumlar Kapalı

WhatsApp chat