Sentetik Çime Hayat Vermek – Ekim 2019


SENTETİK ÇİME HAYAT VERMEK

Günümüzde yaşam alanlarımızın bir parçası haline gelen sentetik çim halılar artık sadece stadyum ve halı sahalar değil, park ve bahçelerde, çocuk oyun alanlarında, dış mekanlarda, mağaza vitrinlerinde ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
Bahçelerimizde de bazı durumlarda çim yerine sentetik çim halı kullanabilir. Gerçek çimin bakımı çok uğraş verici olduğu için suni çim; bahçelerde ve peyzaj işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İnsanların yaşam alanlarını modernize eden, temizliği oldukça kolay yapılan ve kullanımı rahat olan suni çimlerin, doğru biçimde ve doğru çim halı ile uygulanması çok önemlidir. Kullanıldığı alanı adeta farklı bir çehreye bürüyen ve güzel görünmesini sağlayan suni çimler, ortamı doğayla bütünleştiren bir ürün olma özelliğine sahiptir. Dezavantajı ise ısıyı tutması ve çıplak ayak ile yaz sıcaklarında üzerine basılamamasıdır. Gerçi önlem olarak sulama sistemi veya fıskiye yardımı ile sulayarak yüzey serinletilebilir. Öğlen sıcaklarındaki ısı az da olsa telafi edilebilir. Ayrıca ülkemizde henüz üretimi yapılmayan; Avrupa’da sadece bir iki fabrikada ve Amerika’da ise yaygın şekilde HeatBlock-Reflective teknoloji ile ısıyı içine almayan sistemler ile sentetik halılar üretilmektedir.

Hangi sentetik çim halı kalitelidir?
Bunun en güzel cevabı uzun ömürlü, UV dayanımlı ve ısı tutmayanı derim. İhtiyaca göre doğru ürünün sunulması çok önemlidir.
Sırf ucuz diye tercih edilen suni çimler, erken yıpranır ve renk değiştirir.
Sentetik golf sahaları yapılırken kullanılan sentetik çimler de sadece serilen halıdan ibaret değil, çok farklı bileşenlerden oluşan özel dokulardır. Zemin yapısı göz önüne alınarak uygulama ve inşaat işleri yapılır. Düşme ve darbelere karşı yumuşak bir zemin oluşturması ve toprak hissi vermesi ve golf topunun sekme yüksekliği gibi etmenler göz önüne alındığından suni çimlerin kalibrasyonu ve kalitesi önemlidir.
Sentetik golf sahası yatırımı yapmak istiyorsanız, kullanılan malzemenin yanında mekan ve lokasyon da çok önemlidir. İç veya dış mekanda olması sahanın temizliği açısından kum ve granül dolgu isteyip istemediğiniz de önem arzeder. İyi bir araştırma yapmalı, deneyimli ve referansları olan güvenilir bir firma ile yola çıkmalısınız.
Tabi ürün uzun dayanımlı ve kaliteli olmalı. Suni çim üreten birçok firma bulabilirsiniz, fakat önemli olan kaliteli ürün üreten firmayla çalışmaktır. Kaliteli olmayan ürün kısa sürede aşınır ve rengi hemen solar. Doğru ürünü doğru fiyata bulmak için titiz bir araştırma yapmalısınız.
Sentetik çim halının yanında; taban yükseltileri, anti-shocklar, zemin malzeme yapıştırıcıları, oyun kalitesi açısından yüzeye verilen form ve şekiller, engeller, ekipmanlar, projelendirme, 3D çizimler, animasyonlar ve tüm çalışmalar bitince de uygulama ve peyzaj çalışmaları…
Sonunda da resmin bütünü oluşur ve siz sentetik çime hayat vermiş, yaratılan alan da hayatınıza uzun soluklu renk katmış olur.

Köşe Yazıları

Yorumlar Kapalı

WhatsApp chat